Časopis Starting Up: 9 Tvaří podnikání. Jaký vliv má vaše osobnost a EQ na váš byznys?

12/09/2017

Život je o emocích. Prožíváme nějaké každičkou sekundu. Podnikatelé to nemají jinak a podle toho, jaké emoce u nich převládají, se dají rozdělit do devíti typů. Každý z nich má pro podnikání nesporné přínosy, ale přináší i neoddělitelná rizika. Jak jste na tom právě vy? Jste podobní Donaldu Trumpovi, Stevu Jobsovi nebo spíš Oprah Winfrey? Co to o vás a vaší firmě vypovídá? A jak vás to brzdí ve snaze stát se úspěšnými? Třináctou komnatu mnoha podnikatelů otvírá Cristina Muntean.

O emoční inteligenci se v poslední době mluví čím dál více, primárně ve spojení s managementem a možnostmi zvýšení produktivity práce. Je obecně známo, že podíl mentální inteligence (IQ) na úspěchu jednotlivce je jen 20%; zbytek záleží právě na emoční a sociální inteligenci člověka, na jeho schopnosti znát sebe a ostatní a schopnosti angažovat do své tvorby jiné lidi. Méně se ale řeší role emoční inteligence v podnikání. Přestože jsou podnikatelé první na ráně, co se týče stresu, nejistot a rizik syndromu vyhoření, mluvíme příliš málo o tom, jak by větší sebeuvědomění a umění zacházet s vlastními emocemi či s emocemi ostatních mohly prospívat firmám i kvalitě života podnikatelů.

Jedním z nástrojů na rozvoj emoční inteligence je enneagram, také nazývaný psychologický systém pro zdravé lidi nebo mapa lidského života. Enneagram popisuje devět struktur osobnosti, které se vytvářejí podle našich vrozených preferencí (vliv genetiky) a podle naučených zvyků neboli strategií, jak dosáhnout toho, co chceme, a jak se vyhýbat tomu, co nás bolí nebo omezuje. Enneagram pomáhá uvědomit si sama sebe, ale také pochopit vnitřní mechanismy fungování ostatních. Samozřejmě ale nezůstává jen u toho. Formou uvědomění si svého aktuálního stádia rozvoje – nebo stupně zralosti osobnosti – enneagram nabízí také nástroje k rozvoji sebeovládání a sebemotivace a také velmi praktické aplikace třeba v oblasti komunikace, partnerství, rodičovství, finanční inteligence nebo vedení lidí. Proto je jedním z nejužitečnějších nástrojů, co se týče duševního zdraví a možnosti rozvoje emoční inteligence podnikatelů.

Pojďme se blíže podívat na charakteristiky každé struktury osobnosti podle enneagramu, na její dry pro podnikání a rizika (nejen) v podnikání, které jsou spojeny s každou strukturou.

Celý článek, který zrovna vyšel v časopisu Starting Up, si můžete přečíst na http://www.startingup.cz.

Individuální článek si můžete také stáhnout a přečíst clicknutím zde: Starting Up Cristina Muntean 9 Tváří Podnikání9 Tvaří podnikání

Zabývám se strategickou komunikací, emoční a systemickou inteligencí lidí i firem. Pracuji s dnešními i budoucími lídry na rozvoji jejich komunikačních dovedností, budování osobních značek a kompetencí ve vedení týmu i firem. Lidi, týmy i společnosti podporuji formou poradenství, školení, koučinku i mentoringu.