Další zdroje

E-kniha zdarma: Co novináři (ne)chtějí slyšet

Ptali jste se někdy, o čem přemýšlí novináři, co je baví a co naopak nesnáší, když jim provedou „zdroje“ a další PR zástupci firem?

Tuto e-knihu jsem napsala pár let po svém odchodu z médií. Popisuji v ni zkušenosti, které jsem nabrala za 12 let mediální praxe v Rumunsku, ve Francii i v České republice, kde jsem pracovala hlavně v ekonomickém časopisu Czech Business Weekly. V CBW jsem vyrostla od externí spolupracovnice redakce do reportérky, redaktorky specializované na finanční trhy, šéf-reportérky a posléze zástupkyně šéf-redaktora. V této e-knize vás naučím vše, co bych si bývala přála, abyste uměli, kdybyste mi přišli před několika lety na rozhovor.

Chcete pochopit, jak přemýšlí novinář? Chcete se dozvědět, podle čeho si vybírají novináři zprávy a kdo je zodpovědný za finální podobu mediálních výstupů? Hlavně – chcete porozumět tomu, co vám pomůže rozvinout své vztahy s novináři, abyste mohli posílit svoji mediální viditelnost?

Pak je tato e-kniha právě pro vás. Příjemné čtení a těším se na vaši zpětnou vazbu!
E-kniha novinari
Po vyplnění formuláře vám zašleme na uvedenou e-mailovou adresu e-knihu ke stažení.

Zdroje v anglickém jazyce

Na stránce cristinamuntean.com naleznete všechny mé zdroje a obsah v anglickém jazyce. Zde je pár ukázek:

FREE E-BOOK: I, THE BRAND: PERSONAL BRANDING FOR THOUGHT LEADERSHIP, CAREER AND BUSINESS GROWTH

Would you like to have better control over your career, business and life?
If yes, turn your name into a personal brand. Develop a deeper understanding of what makes you unique, learn to communicate consciously and dare to share the best in you with the world in a way that serves others consistently and with long-lasting benefits.

DOWNLOAD THIS 84-PAGE E-BOOK COMPLETELY FREE OF CHARGE to learn right away how you can start revamping your personal brand. I wrote this e-book after more than 20 years of interviewing leaders as a business journalist, then of training leaders and future leaders on how to communicate better. In its 84-pages I share practical, immediately applicable advice and coaching questions that will make you think and, hopefully, launch you on your journey of stellar personal brand building.

Do you want to be more visible, more respected and thus have better control over your career, business and life? If yes, this e-book is for you. Enjoy reading it and let me know what you think!

FREE E-BOOK: GET IT FIRST, BUT FIRST GET IT RIGHT

Have you ever wondered how journalists think, what they need and how you can use that knowledge to get your name in reputable media repeatedly and in a positive context?

I wrote this COMPLETELY FREE, 81-PAGE E-BOOK ON STRATEGIC MEDIA RELATIONS soon after I left the media industry in 2010. In it I describe real-life newsroom experience that I acquired in 12 years of studying and working in the Czech, Romanian and international media. In this e-book I share with you everything I wish you knew before you came to me for an interview when I was still a journalist – and everything I wish you knew today, when you get ready to boost your public visibility.

Do you want to understand how journalists thinks? Do you want to know how journalists select news for coverage and use that knowledge to get your name into their radar? Mainly – do you want to understand what you can do to develop strategic relationships with media representatives so you can grow your visibility and thus strengthen your personal brand for thought leadership, career and business growth?

Zabývám se strategickou komunikací, emoční a systemickou inteligencí lidí i firem. Pracuji s dnešními i budoucími lídry na rozvoji jejich komunikačních dovedností, budování osobních značek a kompetencí ve vedení týmu i firem. Lidi, týmy i společnosti podporuji formou poradenství, školení, koučinku i mentoringu.