10 KROKŮ, JAK SE LETOS VYHÝBAT VYSOKÉ INFLACI A ZVÝŠIT HODNOTU SVÉHO JMÉNA NA TRHU

05/01/2022
Kategorie:

Kdy jsem se po svátcích vrátila z Rumunska, první titulek, který na mě skočil, byl článek na Seznamu: 2022: Rok, kdy většina Čechů zchudne. Článek mluví o úrovni inflace, kterou můžeme v letošním roce očekávat; na základě předpokladů předních ekonomů popisuje, že se tento rok průměrná inflace bude pohybovat kolem 7.5 %, a jak lidé, kteří nedostanou přidáno alespoň o toto procento, budou ve skutečnosti chudší než loni. 


Pamatuji si na léta těsně po revoluci v Rumunsku. Na konci roku 1989 u nás stálo nové auto Dacia v průměru 70 000 lei (i kdyby lidé tyto finance měli, museli by na výrobu auta čekat 15 až 20 let). Jedna sousedka na vesnici byla veterinářka, a proto měla naspořeno dost peněz, kolem 200 000 lei. Tato úspora jí dodala klid, když u nás v prosinci 1989 padl komunismus. Jenže nikdo nečekal, co se bude dít potom. Kvůli enormní inflaci a devalvaci peněz si za dva roky v Rumunsku mohl člověk koupit za 200 000 lei lepší televizi; za pět let to byla hodnota měsíčního příspěvku na dítě. Sousedka, která své peníze nikam neinvestovala, bydlí dodnes v domě, který vypadá podezřele stejně, jako vypadal před 32 lety.   

Vysoká inflace není legrace. Zchudnout bych nikomu nepřála, tím spíš ne mým klientům, u kterých vím, že mají na to, aby zhodnotili své jméno, kompetence i osobní značku na trhu práce a tím přeskočili tuto překážku v podobě inflace s lehkostí. Pojďme se tedy podívat na to, co vše můžeme udělat pro to, abychom se vyhnuli zbytečným ztrátám.

 

1. NOHAMA NA ZEM: KOLIK JSME LONI VYDĚLÁVALI? 

První krok, který musíme udělat, je podívat se realisticky na naše příjmy. Proto doporučuji podívat se na váš rozpočet z loňského roku. Kolik jste loni celkem vydělali ze všech příjmů? Každá koruna se počítá. Tento výpočet můžete udělat buď za sebe, anebo za celou svoji domácnost. Kolik jste následně z těchto vydělaných financí utratili a za co? Kolik jste z těchto peněz ušetřili? A co se bude dít s vašimi úsporami, pokud bude na konci roku 2022 inflace, dejme tomu v průměru 10 %?  

 

2. JAKÉ VÝZNAMNÉ NÁKLADY VÁS LETOS ČEKAJÍ? 

Dalším dobrým krokem je podívat se na náklady, které máte před sebou v letošním roce. Co by se vám letos více vyplatilo – držet se svých úspor, anebo udělat pár strategických investic, které vás nezruinují ba naopak by se vám mohly vyplatit více, než když necháte peníze jen tak ležet na účtu a ztrácet svou hodnotu? Pokud nevíte, do čeho investovat, doporučuji vám najít si dobrého finančního poradce a probrat s ním své možnosti. Stejně jako máme praktického lékaře či právníka, bychom měli mít i svého finančního poradce, kterého se hodí mít po ruce právě pro takovéto případy.

 

3. JAK MŮŽETE LETOS ZVÝŠIT SVÉ PŘÍJMY? 

Tady se už konečně dostaneme k mému oblíbenému tématu: budování osobní značky. Vzhledem k tomu, kolik vyděláváte a jaké plány máte před sebou, co vše můžete udělat pro to, abyste zvýšili své příjmy? Mohli byste se třeba už nyní pobavit se svým šéfem ohledně zvýšení vaší mzdy. Pokud je pro vás úroveň zvýšení mzdy neuspokojivá (anebo je pod předpokládanou mírou inflace), co můžete udělat pro to, abyste si díky práci pro svoji firmu přivydělali? Můžete se například zapojit do nějakého dalšího projektu? Můžete přispět nějakou kompetencí do jiného oddělení, a díky tomu si trochu finančně přilepšit? Co vaše firma letos chystá - víte o všem podstatném? A pokud ano, jak můžete proměnit příznivé změny ve firmě ke svému prospěchu? 


4. JAKÉ KOMPETENCE, KTERÉ JSTE LONI ZÍSKALI, MAJÍ NA TRHU LETOS VYŠŠÍ HODNOTU?  

Neustále mě fascinuje mluvit s lidmi, kteří se za celý rok nenaučili nic nového. Pak se nelze divit, že během jednání o navýšení mzdy nemají, po čem sáhnout, nemají své eso v rukávu. Do jakého vzdělávání či certifikace jste tedy investovali loni vy? Jak se reflektují tyto nové znalosti a kompetence ve vaší současné práci? Nemáte náhodou nějaké nové kompetence, které ještě neuplatňujete, ale které byste uplatňovat měli či mohli, aby se zvýšila vaše hodnota na trhu? Já jsem se minulý rok například stala třetí certifikovanou lektorkou enneagramu na českém trhu, získala úrove úroveň Senior Practitioner v Evropské radě mentoringu a koučinku (EMCC) a absolvovala mezinárodně akreditovaný kurz koučinku Breakthrough Coaching s Marciou Reynolds, jednou z pěti nejlepších kouček na světě. To vše se bude reflektovat nejen v kvalitě mé práce, ale také v její vyšší ceně - jak letos, tak v budoucnu.

 

5. DO JAKÝCH KOMPETENCÍ CHCETE LETOS INVESTOVAT? 

Pokud vaše inventura nových kompetencí a nově nabytých znalostí či dovedností za loňský rok není nijak slavná, nic se neděje – můžete to dohnat letos. Mimochodem, vzdělávání a knihy pro mě byly vždy nejlepší investicí, kterou jsem kdy udělala, protože návratnost v ceně své práce vidím hned. Takže pokud jste ještě před pár řádky nevěděli do čeho letos investovat, doporučuji vám podívat se po nějakém špičkovém kurzu, který za rok či pár let vystřelí vaši hodnotu na trhu práce  mnohočetně výš. 

 

6. ZDRAVÉ POROVNÁNÍ: MLUVTE S PŘÁTELI A KOLEGY OTEVŘENĚ O PENĚZÍCH 

Další překážkou, kterou často u lidí vnímám je, že se bojí mluvit o tom kolik vydělávají mimo úzký kruh rodiny. Mluvme proto otevřeně o tom, kolik vyděláváme a nechme starou známou českou závist psům. Pokud ji prožíváte vy sami, tak se nadechněte a podívejte se na to, co můžete udělat, abyste se dál zlepšovali. Pokud si myslíte, že ji prožívají jiní, tak je nechte jejich osudům a neřešte to. Konverzace o penězích s přáteli vám velmi často může otevřít oči v tom, co neděláte dobře. Minulý rok mi moje kamarádka Lenka Mrázová během procházky řekla, že jsem prodávala roční rozvojový program pro ženy za hubičku. Tuto chybu již příště neudělám. Osoby, se kterými se o financích budete bavit si však vyberte pečlivě, aby skutečně měli, co říci a k tématu přispět.

 

7. DO KAŽDÉ SÍTĚ DOBRÉHO HEADHUNTERA

Jedním z lidí, které by měl mít každý důstojný pracovník a manažer na dosah ruky, je skvělý headhunter. Nejde dělat svoji práci dobře už roky a zároveň neznat na trhu nikoho, kdo se specializuje na nábor či executive search. Pokud tomu tak však je a opravdu takového člověka ve své síti nemáte, pak byste měli lépe používat LinkedIn. Doporučuji vám najít si nejlepší agentury zaměřené na nábor/executive search a udělat si seznam jejich top zástupců, se kterými se chcete letos seznámit. O doporučení konkrétních lidí můžete také požádat své přátele. V každém případě, na světě není nikdo lepší, kdo by vám mohl říci, jak si stojí vaše mzda v porovnání s jinými lidmi na stejných pozicích, ale v jiných firmách. Tak odvážně do toho, i když třeba zrovna neuvažujete o změně zaměstnání.  

 

8. VĚTŠÍ VIDITELNOST NA LINKEDIN 

Aby vás někdo znal a ocenil, musí vědět, že existujete. V současné době neexistuje lepší platforma, na které by se vaše know-how mělo objevovat pravidelně, než LinkedIn. Pokud je toto vaší slabší stránkou a zatím jste na LinkedIn jen pasivními uživateli, anebo tam nejste vůbec, určitě se mi ozvěte. V rámci individuálního exekutivního mentoringu to řeším s lidmi dennodenně. I letos bude LinkedIn oceňovat příspěvky a příběhy z praxe. Jsem přesvědčená, že v každém z vás se ukrývá vynikající vypravěč příběhů; možná jen zatím neměl šanci dostat se na povrch. 

 

9. BUDUJTE NOVÉ A UTUŽUJTE STARÉ VZTAHY 

Většina našich vztahů utrpěla ránu během covidu-19. Rok 2022 bude podle mě fantastickou příležitostí navázat znovu hlubší, a nejen osobní, kontakt s lidmi, na kterých vám záleží. Mějte tedy již připravený seznam lidí, se kterými chcete letos komunikovat více, které chcete podporovat a které chcete požádat o podporu v letošním roce. Pokud takový seznam nemáte, tak šup do toho a nějaký si sepište. Vztahy si pěstujte s pečlivostí, se kterou pěstuje maminka orchideje (jak to dělá, že jí kvetou celý rok, to nikdy nepochopím). Když je nám pak někdy finančně hůře, jsou pak vztahy naším největším bohatstvím. 

 

10. BUĎTE VDĚČNÍ

Vděk je lék na veškerou nespokojenost. Být vděčný neznamená nedělat nic pro zlepšení své situace, to v žádném případě. Ale být vděčný za to, co už máme, nám může pomáhat překonat náročnější úseky života s větší lehkostí. No a někdy je na trhu větší inflace a někdy zase menší. Ke každé situaci se musí přistupovat jinak. To, co by se ale nemělo změnit, je kvalita vaší vnitřní záře. Pokud budete i nadále zářit viditelně a jasně jako diamant, který si je vědom své hodnoty a ceny, pak se není čeho bát. A pokud nevíte, kde začít či jak budovat takové jméno, které svítí jako zář za všech okolností, pak se mi ozvěte. Je mi vždy potěšením pomáhat zazářit dobrým lidem, kteří si zaslouží lepší ohodnocení, lepší komunikaci a lepší životy.  

Zabývám se strategickou komunikací, emoční a systemickou inteligencí lidí i firem. Pracuji s dnešními i budoucími lídry na rozvoji jejich komunikačních dovedností, budování osobních značek a kompetencí ve vedení týmu i firem. Lidi, týmy i společnosti podporuji formou poradenství, školení, koučinku i mentoringu.