Najali byste si mě, abych trénovala vaše lídry, pokud bych měla piercing v nose?

14/10/2014
Kategorie:

Mám mnoho klientů mezi Top100 českých firem, kterým poskytuji mediální a komunikační trénink a koučink. Nikdy si nevšimli, že mám piercing v nose. Mám také klienty, pro které by i takto malý detail mohl být velkým problémem při výběru dodavatele školení a poradenství. V čem je pro ně rozdíl?

Toto léto jsem vedla dva zajímavé rozhovory se dvěma mými klientkami. Zde jsou jejich příběhy.

Sladkohořké břemeno bytí ženou na pracovišti 

První je velmi schopná management konzultantka. Nedávno, během pracovního hodnocení od managementu slyšela, že styl jejího oblékání jí nějak brání v tom, aby měla v práci lepší výsledky.

Byla jsem strašně naštvaná,” řekla. “Oblékám se ve stylu, který považuji za profesionální, a přesto zůstávám ženou a oblékám se jako žena. Nemůžou ode mě čekat, že se nacpu do bezbarvého kalhotového kostýmku v naději, že tím udělám dojem na mé mužské klienty,” řekla.

Má druhá klienta je úžasná manažerka. Je také velmi ženská – mnoho lidí by o ní řeklo, že je velmi atraktivní. A také často tak trochu panikaří pokaždé, když ji požádám, aby něco napsala nebo dala rozhovor.

Bude se tam fotit a já chci, aby mě lidé posuzovali podle mých nápadů, ne podle toho jak vypadám,” říká.

Mezi osobností a vaší rolí: rozhodněte se být sama sebou 

Kde leží pravda mezi těmito dvěma extrémy?

Jeden z nejuznávanějších trenérů a myšlenkových lídrů na českém trhu František Hroník, zakladatel a managing partner poradenské a vzdělávací agentury MotivP, se kterým jsem měla v posledních dvou letech tu čest setkávat se pravidelně díky společnému projektu, zdůrazňuje důležitost rovnováhy mezi vaší osobností a vaší rolí. A to jak pro ženy, tak pro muže.

Pokud vaše osobnost převáží nad předem definovanými liniemi vaší role, pak možná nebudete schopni dosáhnout cílů, které vaše role vyžaduje a mohli byste muset začít přemýšlet o rozšíření / změně vaší role.

Pokud vaše role převáží nad vaší osobností, začnete se chovat jako stroj, neschopni myslet za pochodu, být kreativní a – což je nejdůležitější – užívat si váš život a práci.

Klíčem je tedy vědomá rovnováha těchto dvou elementů, v rámci nepřetržitého pozorování hlavních rysů naší osobnosti a role, neustálého posuzování našich potřeb a cílů, a neustálé snaze napřít správné množství energie tím přesně daným směrem, který je v souladu s vaší vizí v určitém okamžiku vašeho života.

Správa image pro ženy 

Na téma toho, jak my ženy vypadáme, jak se oblékáme, a jak si v práci zjednáváme pořádek, abychom byly slyšet, se zaměřilo mnoho knih. Proto se také budu k tomuto tématu i v budoucnu neustále vracet.

Nicméně, zde je pár myšlenek, kde byste mohli začít, pokud budete mít pocit, že se příliš přikláníte k jednomu z extrémů.

  • Vyjasněte si, kdo jste. Toto je práce na celý život. Přesto, čím více toho o své osobnosti víte, tím lépe jste schopni zvládat role, pro které se v životě rozhodnete.
  • Vyjasněte si, jaké role ve svém životě hrajete. Upřímně se podívejte na všechny ty klobouky, které máte nosit a zamyslete se: potřebuji je všechny? Opravdu mi všechny patří? Není tu nějaká role, které byste se mohla vzdát a tím pro sebe získat trochu čerstvé mentální a emoční energie?
  • Vyjasněte si, co chcete. Někdy je nutné dát stranou své ego, abyste nakrmili požadavky vaší role a tím dosáhli svých cílů a získali výsledky. Jen se ujistěte, že tento druh nerovnováhy je vědomou, dobrovolnou – a často dočasnou – volbou.

Zpátky k mému piercingu v nose. Občas si ho musím sundat, když se účastním výběrového řízení u nových klientů, kteří mě ještě neznají/nedůvěřují mi. Nicméně nasadím ho zpět hned jak je to možné. Je součástí toho, kdo jsem. Můj slib mým klientům je, že vědomě zůstanu sama sebou, abych mohla být kreativní, inovativní a zůstala mi vášeň pro mou práci, zatímco s úctou začleňuji jejich potřeby a splňuji jejich požadavky. To je to nejlepší, co mohu v této fázi mého života udělat.

Osobnostní rozvoj pro ženy v práci a podnikání je jedním z mých nejmilejších témat. V jádru celé záležitosti zůstává jedno téma neměnné: abychom podávali výkony, musíme pochopit, kdo jsme, co chceme a být připraveni překonat své obavy, abychom za tím prostě mohli jít.

Zabývám se strategickou komunikací, emoční a systemickou inteligencí lidí i firem. Pracuji s dnešními i budoucími lídry na rozvoji jejich komunikačních dovedností, budování osobních značek a kompetencí ve vedení týmu i firem. Lidi, týmy i společnosti podporuji formou poradenství, školení, koučinku i mentoringu.