Moudrost zpomalení - Odvažte se získat perspektivu ve stále rušivějším světě

28/02/2014

Slovo ‘transformace’ se často používalo k popisu hlubokého procesu, kterým prošli jednotlivci i společnosti od počátku ekonomické krize v roce 2007. Bezpochyby můžeme očekávat, že i rok, který zanedlouho začne, bude přinášet nové výzvy nám všem, kteří se pohybujeme v oblastech lídršipu, komunikace a řízení profesní reputace.

Zde je pár nejdůležitějších faktorů, které budou v roce 2014 ovlivňovat naše životy a komunikaci.

1. Navždy nové technologie

Technologie se budou i nadále vyvíjet a chrlit na nás nové a nové platformy a zařízení, se kterými se PR profesionálové budou muset naučit zacházet a pak je rychle zařadit do svých komunikačních strategií. Vzhledem k tomu, že Facebook, LinkedIn a Twitter – tři nejdůležitější platformy sociálních médií – jsou již uvedeny na burze, můžeme očekávat další vylepšování těchto platforem, díky kterým budou ještě ziskovější. Pro komunikační specialisty to znamená, že se budou muset ještě více snažit, aby udrželi krok se všemi náhlými změnami a dokázali zajistit, že korporátní vzkaz zůstane konzistentní na všech komunikačních platformách.

2. Všichni jsme digitální

Jak nám svět nových technologií diktuje rychlost života, komunikační manažeři se potřebují naučit jak nejlépe a bezezbytku využít tento nový potenciál. Všechny hlavní technologické novinky a vylepšení sociálních médií se musí dříve nebo později objevit na firemních webových stránkách, které se stále více stávají středobodem firemní virtuální identity. V ekonomice tažené vývozem a dobýváním nových trhů, což je ekonomika České republiky, je nutností mít flexibilní webové stránky s mnoha možnostmi přizpůsobit se specifikům různých kultur. Pokud české společnosti chtějí sklízet plody ekonomického růstu, který se pro rok 2014 předpovídá, budou se muset pomalu naučit vykouknout ze své ochranné zóny a investovat více do své přítomnosti v digitálním světě.

3. Korporátní zprávy, korporátní vyprávění

PR manažeři nebudou moci v příštím roce v noci spát nejen kvůli nastavení firemních webových stránek, ale také kvůli druhu obsahu, který by přilákal čtenáře a pomohl společnosti odlišit se na globálním trhu. V roce 2014 můžeme očekávat více investic do tvorby cíleného obsahu, korporátního vyprávění a autentických korporátních zpráv, tedy do disciplíny zvané brand journalism. Více a více manažerů a firemních specialistů objeví výhody blogování a hostovaného blogování. Vliv virtuálního obsahu bude i nadále vzrůstat.

4. Videa vydají za tisíc slov

V posledním čtvrtletí roku 2013 byl v České republice spuštěn Videoflot – digitální platforma spojující tvůrce videí a společnosti, které mají o video-obsah zájem. Jeho zakladatel, David “Havran” Spáčil, bystrá duše a tvůrce videí, sází na to, že firmy budou potřebovat stále více profesionální reklamy a instruktážních videí. V boji o pozornost veřejnosti a proti snižující se schopnosti udržet pozornost můžeme očekávat, že stále více českých společností přesune svoji pozornost od textu k atraktivnímu video-obsahu. Toto je rajská hudba pro mé uši mediální lektorky a kouče: znamená to, že dříve nebo později se budeme muset všichni naučit postavit se před kameru a vyjádřit naše vzkazy silně a autenticky.

5. Mediální svět v pohybu

V roce 2013 byl globální mediální trh jedním z nejdynamičtějších z pohledu fúzí a akvizic. V České republice nezůstal kámen na kameni, sezóna fúzí a akvizic na zdejším trhu kulminovala zprávou, že Daniel Křetínský a Patrik Tkáč koupili mediální skupinu Ringier Axel Springer CZ, vydavatele Blesku, nejčtenějšího bulvárního deníku na českém trhu. Po hlubokých, strukturálních otřesech, kterými si prošla taková vydavatelství jako Economia a Mafra, nebo televizní trh, je jisté, že specialisté na mediální vztahy budou mít na začátku roku 2014 spoustu práce se zjišťováním kdo je kdo a proč v českých redakcích.

6. Osobní rozvoj

Jak se ekonomika a společnosti začínají rozjíždět a komunikační odvětví se stává stále komplikovanější, můžeme očekávat, že větší část rozpočtu bude určena na školení komunikačních manažerů, aby porozuměli nejnovějšímu vývoji a sladili ho s firemní vizí a prioritami. Toto je dobrá věc: potřebujeme více PR manažerů, kteří přemýšlí a jednají jako strategičtí poradci vrcholného vedení firmy. Komunikační specialisté musí pochopit novou realitu a proměnit ji ve výhodu pro jejich firmu a klienty. S bohatšími rozpočty na vzdělávání a profesionální školení můžeme také očekávat, že více lidí si uvědomí, že mít jen tvrdé dovednosti již nestačí. Emoční inteligence, emoční trénink, sebeuvědomění a neustálý osobní rozvoj se bude v následujících letech stávat stále důležitějším tématem.

7. Fragmentované publikum? Bližší publikum

Jak se výše zmíněné trendy začnou projevovat, publikum se stane ještě fragmentovanější. To znamená, že lidé budou i nadále rychle měnit způsoby, jak konzumují zprávy, aniž by je přestali aktuálně sledovat na nových přístrojích, nebo sami rozuměli svým individuálním konzumním návykům. Čím fragmentovanější publikum, tím více musí firmy soustředit své rozpočty na efektivní komunikaci. Proto můžeme očekávat větší investice do průzkumů specifických způsobů, jakým určité publikum konzumuje informace. Některé společnosti budou držet věci jednoduché: navýšením investic na akce a živá setkávání si udrží a obnoví lidský prvek uzavřené a autentické komunikace ve své firemní kultuře.

Všechny tyto faktory a mnoho dalších trendů naprosto jistě ovlivní v roce 2014 naše životy a způsob jakým komunikujeme. Celkově se budeme muset prodírat mnohem větším hlukem, ale přitom budeme muset sledovat naší unikátní vizi, náš smysl a naše cíle. Proto bude možná nejdůležitějším faktorem v roce 2014 naše vlastní schopnost zpomalit a získat perspektivu. Není jednoduché odvážit se plavat proti proudu; přesto je to někdy ta nejmoudřejší věc, kterou můžete udělat. Úspěch v roce 2014 patří těm, kteří zůstanou nohama na zemi, ale jsou schopni vnímat věci ve správné perspektivě a dát do rovnováhy unikátní dary života v dnešním světě. Budete jedním/jednou z nich?

Zabývám se strategickou komunikací, emoční a systemickou inteligencí lidí i firem. Pracuji s dnešními i budoucími lídry na rozvoji jejich komunikačních dovedností, budování osobních značek a kompetencí ve vedení týmu i firem. Lidi, týmy i společnosti podporuji formou poradenství, školení, koučinku i mentoringu.