Tak co? Už vyděláváš ty velké prachy?

12/03/2018

„Tak co? Už vyděláváš ty velké prachy?“ Sedím u stolu na pravidelné snídani se svými kamarádkami podnikatelkami a poslouchám jednu z nich, jak popisuje vztah se svým otcem. Silný muž, který se pustil do podnikání hned po pádu komunismu, a který své dcerušce neustále opakoval: „Hlavně nikomu nedůvěřuj a na nikoho se nespoléhej; jen na mě, a i to jen občas.“

Poslouchám ji a říkám si, co je lepší. Při poslední návštěvě doma u nás na vesnici v Rumunsku mi táta řekl, že se ho kamarádi ptají, co dělám. „Furt to stejné, něco s novinami.“ To, že již nejsem osm let novinářkou, a že celou tu dobu podnikám, nějak mému otci zatím nedošlo. Láskyplný muž, který celý život pracoval v elektrárně jako opravář turbín, odešel po 36 letech z práce ze stejné pozice, která mu dávala hodnotu, jistotu a smysl. „Tati, já už ale dlouho podnikám,“ pravím. „Já bych jim to ale neuměl vysvětlit. Tak jim radši řeknu tohle,“ shrnuje táta a mávne nad tím rukou.

Táta, máma a kapka systemického pohledu na peníze

Jak moc – jak silně a hluboce – ovlivňuje náš vztah k rodičům, potažmo k otci, náš vztah k penězům? O tom by se daly psát knihy. Abych na to mohla stručně odpovědět, nabídnu krátký vhled do systemické dynamiky rodiny, se kterou pracuji ve své lektorské, poradenské i koučovací praxi.

Celý článek si přečtěte na stránkách konference Ženy ženám / Equal Pay Day, v rámci které vystupuji v pátek 13.4 a v sobotu 14.4 vedu mentorské stoly. Těším se na viděnou na konferenci!

Zabývám se strategickou komunikací, emoční a systemickou inteligencí lidí i firem. Pracuji s dnešními i budoucími lídry na rozvoji jejich komunikačních dovedností, budování osobních značek a kompetencí ve vedení týmu i firem. Lidi, týmy i společnosti podporuji formou poradenství, školení, koučinku i mentoringu.